Zápis do mateřské školy Tyršova

Dokumenty k odevzdání

• Žádost k přijetí dítěte do MŠ (ve které je dětským lékařem uvedeno vyjádření ke zdravotním stavu a řádnému očkování dítěte – tato povinnost se netýká dítěte s povinným předškolním vzděláváním)
  • doklad o trvalém bydlišti dítěte (potvrzení MěÚ)
  • doklad totožnosti zákonného zástupce
  • originál rodného listu dítěte
  • děti- cizinci s dočasnou ochranou doloží vízum o dočasné ochraně a doklad o zajištění ubytování

Připravené dítě

Dítěti ulehčíte zvykání na MŠ, pokud ho povedete k samostatnosti a zvládání sebeobsluhy. Paní učitelka Vašemu dítěti ochotně pomůže, ale Vaše dítě bude klidnější a sebejistější, pokud bude stejně šikovné jako ostatní kamarádi.

Abych měl snadnější nástup do školky, pomozte mi prosím s následujícím:

• Naučte mě dodržovat správný denní režim, tj. pravidelnou dobu spánku, jídla a hry.
  • Naučte mě, abych sám uměl jíst a uměl pít z hrnečku, láhve s dudlíkem jsou pro miminka. Nedávejte mi mixované jídlo, mám zoubky a umím už kousat sám. Naučte mě u jídla sedět v klidu a nenechte mě s jídlem pobíhat po místnosti. Ve školce pijeme jen z hrnečků a jíme lžící.
  • Nevozte mě stále jen v kočárku, protože pak nejsem zvyklý chodit a špatně zvládám vycházky.
  • Naučte mě smrkat a správně používat kapesník (rádi pomůžeme).
  • Naučte mě správným hygienickým návykům, umýt si ruce, utřít do ručníku (s utřením zadečku pomůžeme).
  • Nechávejte mě doma uklízet hračky, abych to ve školce skvěle zvládal.
  • Do školky mi kupte bačkorky s gumičkou přes nárt, ne na tkaničku (výjimku tvoří doporučená zdravotní obuv od lékaře) a už vůbec mi nedávejte pantofle či Crocsy – nemohu si v nich bezpečně hrát, běhat ani cvičit.
  • Lépe se budu cítit ve volném oblečení na gumu v pase, než v těsných riflích se zipem a kovovými knoflíky. Na pobyt venku potřebuji oblečení, které si mohu umazat, půjdu si totiž s kamarády hrát na pískoviště a běhat na hřiště, potřebuji také pokrývku hlavy.
  • Naučte mě prosím obléknou se, svléknout, obouvat a zouvat papučky, boty. Chci ukázat paní učitelce jaký jsem šikulka.
  • Oblečení do školky budeme připravovat společně, chci si je ve školce poznat abych si náhodou neoblékl oblečení kamaráda.
  • Když chci slavit s ostatními kamarády své narozeniny, nebo svátek, dávejte mi pro ně ovoce, kvalitní čokoládu, případně želé bombonky nebo jinou vhodnou alternativu. Cucavé bonbony ani žvýkačky do školky nepatří.
  • Nenechte mě do školky nosit řetízky, prstýnky, náramky a jiné nebezpečné předměty. Na spinkání a na hraní mi stačí malý plyšáček nebo usínáček, kterého si mohu s sebou vzít.
  • V době chladného počasí mi dávejte na ruce rukavice palčáky, prstové rukavičky si vezmu, až si je budu umět navléci sám.
  • Naučte mě zdolávat schody, ve školce jich máme mnoho.

V žádném případě:

• Nepoužívám pleny
  • Nemám dudlík ani na usínání

Další požadavky

• Dítě by mělo znát základní pravidla slušného chování a dodržovat je (pozdravit, poděkovat, poprosit)
  • Důležitá je i určitá kázeň, respektive to, aby reagovalo na běžné pokyny učitelky a dalších dospělých osob v MŠ
  • Fajn je, když umí vyjádřit své pocity a potřeby, tedy co si přeje, potřebuje
  • Je dobré, aby bylo dítě zvyklé jíst všechny běžné druhy potravin, nebylo vybíravé a stravu neodmítalo. Není přípustné, aby bylo v mateřské škole dítě nuceno do jídla.
  • Pokud má vaše dítě problémy s jídlem i v domácím prostředí, nelze očekávat, že se to ihned ve školce naučí. Nějaký pokrok lze u dítěte postřehnout, ale většinou je to až po delší době, někdy i až v následujícím školním roce pravidelného pobytu v prostředí mateřské školy.

Co dělat, když se dítě nenaučí vše včas?

• Možná se vám zdá, že září je ještě daleko, ale na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že dítě se potřebné dovednosti nenaučí hned.
  • Určitě mnohé z nich již naprosto bez problémů vzdává, ale některé si ještě bude muset osvojit, či upevnit. A čím dříve začnete vše dolaďovat, tím bude vaše dítě ve větší pohodě až začne navštěvovat školičku.
  • A pokud se váš potomek nestačí něco naučit, anebo mu to prostě nepůjde tak, jak byste si představovali? Určitě se tím nějak nestresujte a netlačte na něj, ale v úsilí a pravidelnosti při zvládání potřebných dovedností a návyků nepolevujte a dítěti neulevujte. Pravidelností a postupem doby se to naučí.
  • Důležité je, aby se dítě pokud možno do školky těšilo a nemělo ji hned od počátku spojeno s tím, že je nešika a když se něco úplně nezvládá, tak ho tam nebudeme chtít.

Nezapomínejte, že každé dítě je jiné a ke každému dítěti musíme přistupovat individuálně. Hodně štěstí a hlavně trpělivosti.